E-Commerce Tasarımlarında Görsel Ayarları

E-commerce tasarımlarında görsel ayarları yapabilmek için farklı metotlar uygulayabilirsiniz. Photoshop bilginiz varsa görsel çözünürlüğü ve boyutunu ayarlamayı zaten biliyorsunuz demektir.

E-Ticaret sitelerinde en önemli satış versiyonu görsellerin etkili olmasından geçmektedir. Ürün görselleriniz ne kadar iyiyse satış performansınız da o kadar artacaktır. Ayrıca ziyaretçilerin dikkatini yakalayabilmek için yüksek kaliteli görseller olmazsa olmazlar arasındadır. Görseller kullanarak içeriğinizi bölümlere ayırabilir ve daha okunaklı hale getirebilirsiniz. Bunun haricinde görsel aramaları üzerinden ekstra trafik de kazanabilirsiniz.

Ürün görsellerinde en önemli etken çözünürlük etkenidir. Çözünürlüğü (web görüntü izleme kalitesi) yüksek olan her görsel kaliteli anlamına gelmiyor. Dolayısıyla bütün bu faydaları elde edebilmek için öncelikle resim boyutlarının düzgün şekilde ayarlamak gerekli.

WordPress Resim Optimizasyonu Neden Gerekli

Yavaş yüklenen bir site, sıkıntılı bir kullanıcı tecrübesine meydan hazırlar. Bunun bir sonucu olarak sitenizde geçirilen zamanda düşüş yaşanır. Kullanıcılarınızdan resimler yüklenene kadar beklemelerini bekleyemezsiniz. Web sitenizin yükünü daha sade ve performanslı bir site haline getirerek düşürebilirsiniz.

Google ve diğer arama motorları görselleri yavaş yüklenen web sitelerini sıralamaya koymazlar. Resimleri optimize ederek performansı arttırabilir dolayısıyla arama motoru derecenizi yükseltebilirsiniz.

WordPress Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Resimleri ayarlarken asıl amaç resim kalitesinden ödün vermeden dosya boyutunu düşürmektir. WordPress resim boyutu ayarlama için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler mevcuttur.

Optimize işlemine başlamadan önce ilk olarak doğru dosya formatını seçmelisiniz. Belirleyeceğiniz dosya format görselin toplam boyutunu ve optimize edilebilirliğini etkileyecektir.

En yaygın iki resim türü JPEG ve PNG’dir. PNG’ler vektörler, logolar, ekran görüntüleri ve nispeten küçük görseller için kullanılır. Daha büyük dosya boyutuna sahip olduğundan kesinlikle .PNG formatı kullanmamaya özen göstermelisiniz.

İSTİSNALAR
Son yıllardaki GIF patlamasını muhtemelen farketmişsinizdir. Bu küçük animasyonlu videolar mevcut içeriğinizi güçlendirmek için kullanılabilir. Eğer küçük bir video eklemeyi düşünüyorsanız bunun MP4 değil, GIF formatında olduğuna emin olun…

Resimleri Ölçeklendirin

E-Ticaret tasarımlarında kullanacağınız resim ölçülerinde standardınız her zaman aynı ölçüler içerisinde olmalıdır. Genel olarak tavsiyemiz 400*500 ve katları olarak (500*630 – 750*950 – 900*1100 gibi) ölçülerini standart ölçüler olarak tasarımlarımızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Şayet Photoshop bilginiz yoksa, korkacak birşey yok, basit bir PhotoScape uygulaması ile görsel boyutunu ve çözünürlüğünü ayarlayabilirsiniz.

  • Paint programı ile boş bir sayfa açın ve görünümden cetvel yardımıyla 750*950 ölçülerinde bir dosyayı .jpeg olarak kaydedin.

  • İnternetten “PhotoScape” programını indirin ve kurun. Paint ile açtığınız 1000×1200 ölçülerinde kaydettiğiniz dosyayı PhotoScape ile açın.

  • PhotoScape programında “NESNE” alanından “FOTO” alanını seçerek istediğiniz görseli seçin.

  • Seçtiğiniz görseli arka plandaki paint ile ayarladığımız alana göre kenarlarından görüntüyü bozmadan ayarlayınız.

  • Ayarlama işlemlerinizin ardından sağ tarafta bulunan KAYDET butonuna basarak, gelen ekranda görüntü kalitesini 100 KB. altında olacak şekilde ayarlayınız (Genel olarak 1000*1200 ayarlarında 100Kb. ve altını kaliteyi bozmadan rahatlıkla bulabilirsiniz). Ayarladıktan sonra FARKLI KAYDET ile ürüne ait tanımı girerek, görselinizi kaydediniz. Daha sonra görselinizi ilgili ürün görseli olarak ekleyiniz.

Resimlerinizi Sıkıştırın

Bir resmi sıkıştırırken, sıkıştırma kalitesi ile görsel boyutu arasında bir denge bulmanız gerekmektedir.

Minimum sıkıştırma yaparsanız daha büyük dosya boyutu ancak daha kaliteli bir resim sahibi olursunuz. Daha yüksek seviye sıkıştırma yaparsanız, resim boyutu oldukça küçük ancak bu resim kalitesine ciddi bir zarar verir.

Amacınız dosya boyutu ile kullandığınız sıkıştırma seviyesi arasında iyi bir denge bulmaktır.

 


Daha fazla eğitim için lütfen DESTEK bölümümüzü ziyaret ediniz

 

Yorum Ekle

14 − 12 =

Güvenli Ödeme

Kredi Kartıyla Ödemelerinizde İYZİCO altyapısı kullanıyoruz. Ayrıca 256 Bit SSL (McAffee PremiumSSL) Güvenlik Sistemimiz Mevcuttur.

% 100 Para İade Garantili

Ürünlerimize ve Hizmetlerimize o kadar güveniyoruz ki, olur da memnun kalmazsanız % 100 para iadesi garantisi veriyoruz.

Tam Hizmet Garantisi

TAM HİZMET'li tasarım satın aldığınızda tüm işlemleri sizin yerinize yapıyoruz. Siz arkanıza yaslanın, kazancınızın keyfini çıkartın.
Sohbeti Başlat
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?